بازی فصل مشترک همه ی آدم ها در هر سنی است به همین دلیل دومین رویداد استارتاپ ویکند سما با استقبال بی نظیر به نحوی که در روزهای اول اطلاع رسانی، ظرفیتِ ثبت نام تکمیل و سایت به اجبار بسته شد. در این سه روز کلاس ها، کریدورها و آمفی تئاتر مجموعه سما، همه و همه از ایده پردازانی که گرد هم جمع شده بودند پر بود. بزرگترها با بازی هایشان بچگی کردند و کوچکترها با رمز و راز کسب و کار در دنیای بزرگترها آشنا شدند.

روز اول در برگزاری دومین رویداد استارتاپ ویکند سما چگونه گذشت؟
روز اول، صحبت ها حول کدام ایده ام بهتر است و به من رای بدهید می گذشت. اما استرسِ نحوه ی ارائه، امان از همه بریده بود به همین دلیل اولین ورکشاپ، تحت عنوان چگونه در یک دقیقه ایده ام را بیان کنم برگزار شد و بعد همه، به نحوی در صدد جمع کردن رای و لابی گری در حین ارائه ی شرکت کننده ها بودند. وعده های شام و بستنی بود که در هوا این دست و آن دست می شد و چرب زبانی و روابط اجتماعی شده بود مهم ترین ویژگی ای که هر شخصی آرزوی داشتنش را می کرد.

البته شاید این امر در ظاهر غیرمنطقی به نظر برسد اما کسی که نتواند ارزشمندی ایده اش را به چند نفر غیر از دوستان خود بقبولاند آیا می تواند با سرمایه گذار یا مشتری های بازار خود سر و کله بزند و جریان درامدی داشته باشد؟ در دنیای امروز کمی بعید به نظر می رسد. در نهایت ۱۳۰ ایده در چهار محورِ مرتبط با اسباب بازی و بازی های رایانه ای ارائه شد و بعد رای گیری های سرنوشت ساز در سه صندوق مخصوص برای دوره متوسطه اول، دوم و دانشجویی شروع شد. البته ناگفته پیداست که وعده چلوکباب سن و سال نمی شناخت و ما را شاهد خوش نشینیِ برخی شماره ها در همه صندوق ها کرده بود. به این ترتیب روز اول از دومین رویداد استارتاپ ویکند سما با شور و هیجان زایدالوصفی به پایان رسید و همه با امید و آرزو راهی خانه هایشان شدند.

یعنی من انتخاب شده ام؟
روز دوم از دومین رویداد استارتاپ ویکند سما با سوالِ یعنی من انتخاب شده ام…؟ ، شروع شد و جالب اینکه از خیل عظیم ۱۵۰ نفره ی شرکت کننده ها، افرادی بودند که سر به اعتراض بالا آورده بودند که من و دوستم به ایده ام رای داده ایم پس چرا انتخاب نشده ام…؟ هر چند بعد از اعلام ۱۰ ایده منتخب، ورکشاپی تحت عنوان کار تیمی ارائه شد تا به همه یادآوری کند که ایده اولیه مهم نیست و این تیم است که می تواند یک ایده را به کسب و کار تبدیل کند و برگ برنده استارتاپ های موفق، تیم همدل و همپایی است که دارند چون ایده ها در مسیرِ کار باید تغییر جهت دهند. در واقع استارتاپی موفق است که بتواند در صورت لزوم منعطف رفتار کند و در حفظ ایده اولیه خیلی تعصب نشان ندهد.

منتخبین دوباره ایده هایشان را روی سن توضیح دادند و یار جمع کردند و سر میزهایی که برایشان در نظر گرفته شده بود مستقر شدند و با یک بوم مدل کسب وکار خالی و یک بسته ی چند رنگ استیکی نوت مواجه شدند. منتورها میز به میز با بچه ها می نشستند و راهنماییشان می کردند تا چطور ایده را برای هم باز کنند و از جنبه های مختلف بر آن نظر بدهند تا بعد که کمی با هم و توانایی هایی که دارند آشنا شدند ورکشاپ بوم مدل کسب و کار و اعتبارسنجی ایده برگزار شود.

اصلی ترین و چالش برانگیز ترین مرحله از این رویداد سه روزه، بومی بود که نقشه راه و معرف استارتاپ است و هر تیمی را درباره کارش به وضوح می رساند. به این ترتیب تا آخر وقت، شرکت کننده ها با هم تیمی و مربی هایشان هم فکری و تمرینِ کارِ مشارکتی و گروهی کردند تا ایده پخته شده و آماده ی ارائه برای روز بعد شود.

آخرین روز از دومین رویداد استارتاپ ویکند سما
روز سوم، همه با لپ تاپ و سیم سیار از این سمت به آن سمت در رفت و آمد بودند و با هم مشورت می کردند هر چند که اعتبارسنجیِ بعضی از گروه ها برای روز جمعه ای مانده بود که حتی پرنده هم در خیابان پر نمی زد اما برای دانش آموزان توفیق اجباری و ارفاق رد شد چرا که اجازه خروج از مدرسه نداشتند و لاجرم اعتبارسنجی را با مدیر و معاون هایشان انجام دادند. حتی مورد داشتیم که قول پیش خرید تا سقف چند صد هزار تومان را هم از مدیرشان گرفته بودند. در این حین عکس ها بود که از اعتبارسنجی با مشتری گرفته می شد و سلفی هایی که چهره بشاش هم تیمی ها را جلوی بوم رنگ به رنگ مدل کسب و کار برای گذاشتن در ارائه پاورپوینت ثبت می کرد. ورکشاپ نحوه ارائه پاورپوینت سه دقیقه ای هم برگزار شده بود و همه ارائه هایشان را بر همان اساس چیده بودند و بعد از یک دور ارائه آزمایشی، بعد از ظهر همان روز نتیجه هم فکری و همکاری سه روزه خودشان را به داورها ارائه دادند.

نگرانی و دلهره زیادی در فضا موج می زد اما قطعا ارزشش را داشت. ارزش امتحان کردن، تمرینِ اعتماد به نفس و مواجه شدن با ترس را داشت. همه شرکت کننده ها روی نقاط قوت و البته ضعف خودشان تمرین کردند و با اینکه طبق روالِ چنین رویدادهایی نهایتا سه تیم از نظر هیات داوران منتخب اعلام می شوند اما همه به خاطر گذراندن آخر هفته ای در یک فضای کسب و کاریِ جدید و حتی با شنیدن و یاد گرفتن تنها یک کلمه جدید برنده بودند.

همه سهمی از این برد داشتند و این مهم ترین هدفی بود که برگزارکنندگان دومین رویداد استارتاپ ویکند سما به دنبال آن بودند. انرژی، امید به آینده و اعتماد به توانایی خود کمترین دستاوردی بود که بعد از این رویداد نصیب همه شرکت کننده ها شد.